Marcin Szakiewicz

radca prawny

Specjalizuję się w dochodzeniu świadczeń za szkody na osobach, swoją wiedzą dzielę się przez bloga, którego czytasz.
[Więcej >>>]

Adriana Łaszewska

radca prawny

Doradzam w sprawach dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej, w tym za wypadki w rolnictwie.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Ubezpieczyciel zapłacił zadośćuczynienie za skutki kolizji, którą spowodował pies rolnika.

Marcin Szakiewicz19 stycznia 2020Komentarze (0)

Ostatnio prowadziłem sprawę, w której przedmiotem sporu było ustalenie, czy rolnik ponosi odpowiedzialność za szkodę osobową, będącą następstwem kolizji pojazdu z psem, który wybiegł z gospodarstwa należącego do rolnika, posiadającego stosowną polisę OC rolników.

Ubezpieczyciel, w toku postępowania likwidacyjnego odmówił wypłaty odszkodowania. Co prawda uznał, że pies wybiegł z gospodarstwa należącego do ubezpieczonego rolnika, gdzie był trzymany, ale szkoda (czyt. kolizja) przez niego wyrządzona, nie miała związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Ubezpieczyciel wskazał, że pies nie należy do inwentarza wchodzącego w skład gospodarstwa, gdyż nie jest zwierzęciem, z hodowlą którego, związane jest ubezpieczone gospodarstwo.

W toku postępowania wywołanego wnioskiem o ponowne rozpoznanie sprawy, podniesiona została okoliczność, że ubezpieczony gospodarz, nie zapewnił właściwej pieczy nad zwierzęciem, należącym do gospodarza, które wydostało się poza teren gospodarstwa rolnego, na drogę publiczną i spowodowało wypadek drogowy, skutkiem czego, były urazy kierowcy pojazdu.

Podstawą odpowiedzialności, w tej sytuacji powinien być art. 822 Kc w związku z art. 50 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W odpowiedzi na powyższe stanowisko, ubezpieczyciel uznał, szkodę co do zasady i powołał komisję lekarską, celem ustalenia wysokości zadośćuczynienia, za skutki wypadku. Ostatecznie sprawa zakończyła się zgodnie z oczekiwaniami klienta.

Szczegółowo kwestię odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psy, omówiła mec. Adriana Łaszewska we wpisie http://szkodyosobowewrolnictwie.pl/szkoda-wyrzadzona-przez-psa/

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu:

tel.: +48 662 662 537e-mail: kancelaria@szakiewicz.pl, adriana.laszewska@radcowie.biz

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Szakiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Szakiewicz z siedzibą w Elblągu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szakiewicz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: