Marcin Szakiewicz

radca prawny

Specjalizuję się w dochodzeniu świadczeń za szkody na osobach, swoją wiedzą dzielę się przez bloga, którego czytasz.
[Więcej >>>]

Adriana Łaszewska

radca prawny

Doradzam w sprawach dotyczących odpowiedzialności odszkodowawczej, w tym za wypadki w rolnictwie.
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Śmiertelny upadek z ciągnika

Marcin Szakiewicz21 sierpnia 2019Komentarze (0)

Kilka dni temu, jadąc na spotkanie z klientem, zobaczyłem niezwykłą scenę, która przypomniała mi jedną z pierwszych spraw prowadzonych w sprawie szkód osobowych związanych z działalnością rolniczą. A mianowicie, widziałem ciągnik rolniczy, w którym obok kierującego ciągnikiem, na błotniku jechał kilkunastoletni chłopiec. 

Natomiast przedmiotem sporu w prowadzonej przeze mnie sprawie, było zadośćuczynienie związane ze śmiercią brata,  który będąc przewożony na błotniku spadł na drogę i dostał się pod koła przyczepy doznając obrażeń, które doprowadziły do jego śmierci.

Podobne sprawy, niestety pojawiają się również teraz – o czym często donoszą media – w okresie letnim, gdy nasilone są prace polowe.

Oczywiście, w mojej sprawie,  kierowca ciągnika nie przypuszczał, że dojedzie do tak strasznego w skutkach wypadku. Nie mniej jednak, w sprawie karnej, został on uznany za winnego popełnienia przestępstwa z art. 177 § 2 kk w zw. z art. 178 § 1 kk oraz przestępstwa z 178 a § 1 kk i skazany na karę pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem okres próby.

W prowadzonej sprawie cywilnej, roszczenie opierało się o dyspozycję art. 446 § 4 kc, który co do zasady, obejmuje rodzeństwo. Nie mniej jednak w procesie, poza pokrewieństwem pomiędzy danymi osobami, koniecznym stało się wykazanie krzywdy, jakiej doświadczyła powódka.

W związku z tym, niezbędnym stało się wywołanie opinii biegłego z zakresu psychologii, która jednoznacznie wykazała, że śmierć brata miała dla powódki istotne znaczenie emocjonalne, gdyż stwierdzono znaczną dezorganizację jej  życia rodzinnego, przeżyła załamanie nerwowe.

Oceniając zgromadzony materiał dowodowy Sąd uznał, że należne powódce świadczenie winno kształtować się na poziomie 15.000 zł i taką kwotę, zgodnie z pozwem zasądził.

 ***

Warto w związku z tym zwrócić, uwagę na bezpieczeństwo osób przemieszczających się różnymi maszynami rolniczymi, tak aby pomimo pędu i pośpiechu towarzyszącemu żniwom i pracom polowym, nikomu nie wyrządzić szkody.          

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszamy Cię do kontaktu:

tel.: +48 662 662 537e-mail: kancelaria@szakiewicz.pl, adriana.laszewska@radcowie.biz

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Szakiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Szakiewicz z siedzibą w Elblągu.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@szakiewicz.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: